Jak si udržet čistou hlavu, vnitřní klid a funkční tělo za všech okolností


Deset rad pro všechny zdravotníky, záchranáře, prodavače a pokladní, všechny co jezdí do práce i pro ty, co jsou momentálně doma.

Kulisy našeho každodenního života se dramaticky změnily a zasáhly každého z nás. Všichni se snažíme najít způsob, jak se vyrovnat s novou situací a zvládnout ji co nejlépe. Média nás neustále informují, jaká hygienická pravidla je potřeba dodržovat, aby se naše fyzické tělo dokázalo ubránit infekční nákaze. Nikdo, ale nepřipomíná, že je nutné se stejnou pečlivostí se starat také o důslednou hygienu naší psychiky, emocí, myšlenek, nitra. Nabízím proto deset rad, jak pečovat o čistotu „vnitřku“ našeho těla.


 1. Solná koupel
 2. Napusťte si vanu horké vody a v ní rozpusťte 1g obyčejné kuchyňské soli. Lázeň v této horké a slané vodě si dopřejte po dobu nejméně 15 minut. Nezapomeňte na vlasy. Po koupeli se jen zlehka osušte a vyfénujte si vlasy. Sůl z vlasů i povrchu těla smyjte až ráno.
  Pokud nemáte vanu, použijte nádobu (kbelík) o obsahu cca 10 l, napusťte příjemně teplou vodou a rozpusťte v ní cca 1/3 kg obyčejné kuchyňské soli. Hrnečkem nabírejte tuto slanou vodu a pomalu a pečlivě si slanou vodou polévejte celé tělo od temena hlavy směrem dolů. Pak se jen lehce osušte, vyfénujte si vlasy a nechte sůl působit na těle nejlépe přes celou noc. Sůl smyjte z vlasů a kůže až ráno.
  Solnou koupel si dopřejte každý večer, pokud pracujete v náročném prostředí plném lidí. Pokud jste doma, užívejte si koupel jako prevenci nejméně jednou týdně. Sůl vytahuje ven a odstraňuje nečistoty všeho druhu od fyzických až po psychické, které pronikly do vašeho těla pouhým pobytem v náročném prostředí plném lidí, bolavých myšlenek a obav, stresu.

 3. Pijte hodně čisté vody
 4. Pijte co nejvíce čistou vodu bez jakýchkoliv příchutí. Vaše tělo potřebuje proplachovat čistou vodou. Sladké nápoje, čaje, káva působí na zažívání jako jídlo a tělo si neoddechne tak, jako když se napijete čas od času čisté vody.

 5. Teplé nápoje, teplé jídlo
 6. Studené nápoje stresují naše tělo, a tím i mysl. Stejně tak stresuje i studené jídlo. Vodu i jiné nápoje pijte nejlépe vlažné, ne horké. Jídlo rovněž jezte jen příjemně teplé, ne horké, ne studené.
  Všechny extrémy (chlad nebo horké) vyvolávají silnou reakci v těle a rozkmitají vnitřní rovnováhu a tím i naše myšlenky a pocity. Je dobré se studeným nebo příliš horkým nápojům a jídlům vyhnout v době, kdy máme velkou fyzickou nebo psychickou zátěž. To aby tělo a psychika nemusely vyrovnávat ještě další zbytečné „nárazy“ způsobené chladem nebo horkem přijímané potravy.

 7. Místo kávy ovocné šťávy
 8. Pamatujte na to, že káva a silný černý čaj stresují a je lepší je nahradit zeleným nebo ovocným čajem, které naopak stress rozpouštějí.
  Ideálním nápojem v namáhavých dnech jsou ovocné šťávy všeho druhu, protože uvolňují stress a odplavují těžké pocity.

 9. Polévka je HIT
 10. Vývary a obecně všechny „řídké“ polévky, ulevují ledvinám přetíženým fyzickou i psychickou námahou. Povzbudí tělo, ale nezatíží zažívání. Stačí i bujony uvařené z kostky.

 11. Sladká tečka
 12. V době, kdy nejrůznější obavy, pocity nejistoty a ohrožení, jsou tak silné, že máme pocit, že nás dusí jako smog, kdy na nás útočí pocity, že ztrácíme pevnou půdo pod nohama, pomáhá obnovovat pocit jistoty a životní stability „sladká tečka“ po každém jídle. Může to být malý čokoládový bonbon, malá kostička čokolády nebo cokoliv malého a sladkého, co po jídle zanechá ve vašich ústech a tím i pocitech sladkou chuť. Sladká chuť a její ozvěna v naší puse nám pak připomíná, že svět je krásné a bezpečné místo k životu, že podstatou života je radost.

 13. Zahřejte si bříško
 14. Kdykoliv vás začne zmáhat únava nebo vás přepadnou těžké myšlenky, obavy, smutek, sevře osamocení apod., nejrychleji vám pomůže teplé mléko nebo kakao. Nebo jakýkoliv teplý, sladký, hustý nápoj. Po doušcích ho upíjejte a vnímejte, jak se teplo rozlévá vaším žaludkem a ze žaludku do celého bříška. Teplo uvnitř bříška rychle rozpustí všechny svíravé nebo těžké pocity.

 15. Dobře vybírejte slova, která pouštíte ven z pusy
 16. Když se dostanete do nečekané a náročné situace, která vás zaskočí, sevře, nebo když jste velmi fyzicky vyčerpaní, a začnete prožívat pocity bezmoci, strachu, hněvu, smutku apod., je snadné vnitřní tlaky způsobené těmito pocity, uvolnit křikem, ostrými slovy. Křik a ostrá slova ale vedou jen k ještě většímu vyčerpání a ještě nepříjemnějším vnitřním pocitům.
  Ve chvíli, kdy cítíte, jak ve vás stoupá vlna emoce, nenechte ji explodovat slovy a křikem, ale jen zklidněte dech a sledujte, kam se ta vlna rozleje uvnitř vašeho těla.
  A když už pustíte nějaká slova ven z pusy, myslete na to, aby to byla pouze slova laskavá, jemná a hezká. Taková, co pohladí uši i nitro. Taková, jaká byste si přáli sami slyšet.

 17. Myšlenková hygiena
 18. Nenoste si v hlavě myšlenky na to, co jste už mohli nebo byste teprve měli udělat.
  Soustřeďte se vždy na to, co právě děláte, dokončete to, a pak teprve začněte něco dalšího. Nepřehodnocujte svoje činy, postavte se sami za sebe a důvěřujte si, že jste udělali to nejlepší, co jste v dané chvíli byli schopní udělat. A hlavně pamatuje na to, že NIDKO VÁS NEMŮŽE PŘINUTIT MYSLET NA TO, NA CO MYSLET NECHCETE. Každá myšlenka je vaše volba, tak volte dobře a rozvíjejte ve své hlavě jen myšlenky milé, hezké, konstruktivní a nikdy destruktivní. Udržujte si vnitřek vaší hlavy (mysl) pěkně uklizený a vyzdobený jako pokojíček pro líbezné panenky a panáčky.

 19. S laskavostí nejdál dojdeš
 20. Když se vás zmocní panika nebo vás paralyzuje únava, nejrychlejší pomocí je nějaká svěží vůně. Ideální jsou citrusové nebo lehké květinové vůně. Noste si v kapce jakýkoliv vám příjemný aromaolejíček a čas od času si přivoňte a provoňte si hlavu a mysl. A potom, když odezní první nápor těžké emoce, obraťte svoji pozornost na to, co potřebuje jiný člověk ve vaší blízkosti. Přesuňte pozornost od sebepozorování k zájmu o druhého člověka. Uvidíte, jak se velmi rychle změní vaše pocity a vám se vrátí klid a obnoví se vaše síly. Fyzická únava totiž velmi často provází psychickou námahu a odvrácení pozornosti od našeho osobního nepohodlí na potřeby jiného člověka téměř zázračně uvolní sevření našeho nitra a rychle začne obnovovat naše síly fyzické i psychické a vracet nám dobrou náladu.

……………………………………………………………

Všechny tyto rady vycházejí v nauky Feng shui osobnosti, kterou jsem vytvořila a praktikuji ji už více než dvacet let. Pokud byste potřebovali více individuální péči, můžete se na mne obrátit osobně.
DaoRe Dagmar Světlovská

certifikovaná lektorka Feng shui

s více než dvacetiletou plně profesionální praxí

svetlovska@svetlovska.com

www.svetlovska.com


©  Tento text můžete sdílet, jak je komu libo, jen je potřeba uvádět mne jako autorku textu. Děkuji.Mohlo by vás také zajímat...


©  Dagmar Světlovská      Zásady ochrany osobních údajů