Gorila v předsíni
   Taky se divíte, proč u vás najednou zvoní nanejvýš poštovní doručovatelka nebo zbloudilý soused? Proč se vám přestává dařit v práci, hroutí se vztahy, ubývá peněz a všechno ve vašem životě nějak divně začalo jít z kopce? Zkuste si znovu prohlédnout pořádně vaši předsíň. Jestli tam nesedí taky něco takového, co si pěstovala v bytě moje kamarádka.

   Obrovská a celá černá seděla v rohu obýváku. Gorila. Plyšová, a přesto obludně děsivá. Málem jsem zaječela, když jsem jí uviděla. Majitelka obýváku v ní ale viděla milé domácí zvířátko a upřímně se divila, proč k ní přestaly chodit návštěvy. No možná, kdyby její sametová opička seděla v předsíni, nechodila by domů ani ona.

   V jednom televizním dokumentu měla vybraná skupina lidí sledovat dvě trojice hráčů, které si házely míčem. Ti v modrých dresech měli svůj balon, ti ve žlutých taky svůj. Skupina diváků měla spočítat, kolikrát si žlutí vyměnili mezi sebou míč během krátkého videozáznamu.

   Po shlédnutí videa se skupiny zeptali, jestli si někdo všimnul něčeho zvláštního. Většina řekla, že ne. Tak jim pustili záznam znovu. Teď už bez počítání míčů. To bylo překvapení. Mezi hráče přehazující si mezi sebou míč totiž najednou nakráčela gorila. No, vlastně člověk převlečený za gorilu, ale pocit z něho byl stejně nepříjemný. Obrovská černá opice se zastavila mezi hráči, zabrala skoro celou obrazovku a zabušila si pěstmi v prsa. Pak pomalu odešla ze zorného pole kamery. Šok lidí ze zjištění, že dokázali přehlédnout něco tak do očí bijícího, byl gigantický.

   Proč vzpomínám na tuhle historku? Protože stejně snadno dokážeme přehlédnout cokoliv, čím se právě teď nechceme z nějakého důvodu zabývat. Z důvodu známého jen nám samotným. Každé jiné oči, neznající náš vnitřní, skrytý důvod, ale tu do oči bijící podivnost uvidí. Tu "gorilu", která brání, aby k nám vstoupilo to, bychom rádi přivítali ve svém životě. Gorila je holt gorila a nejsou s ní žádné žerty.

   Všechno, co ruší příjemný první dojem ze vstupu do bytu, je nebezpečné zvíře nahánějící hrůzu plachému ptáčkovi štěstí. Můžete sypat zlaté zrní o celém bytě - ptáček štěstí nepřilétne, pokud u vašich dveří postává nějaký "vyhazovač". A vy dokonce jeho přítomnost dokážete vysvětlit a odůvodnit mnohými proč nelze jinak.

   Já si kdysi v předsíni chovala gorilu v podobě velikého pytle nápadně vonících granulí pro psa. A svoji lenost přestěhovat pytel do garáže omlouvala tím, že by tam granule navlhly, mohly by se do nich pustit myši, v zimě by zmrzly a mnoha dalšími výmluvami skrývajícími pouhou neochotu udělat pár kroků navíc.

   A jakou gorilu si chováte v předsíni vašeho bytu vy?

Dagmar DaoRe Světlovská

svetlovska@svetlovska.com

+420 604 488 528

www.svetlovska.com


©  Tento text je chráněn autorským právem a sdílet nebo šířit ho můžete pouze s uvedením jména autorky.


©  Dagmar Světlovská      Zásady ochrany osobních údajů